niedziela, 1 sierpnia 2021

„Nowy wspaniały świat” Aldous Huxley

Nowy wspaniały świat
Aldous Huxley
Wydawnictwo: Muza„Nowy wspaniały świat” ukazuje przerażającą, ale niezwykle prawdopodobną wizję przyszłości, w której to nauka na tyle się rozwinęła, że ludziom niczego nie brakuje i można powiedzieć, że pozornie są szczęśliwi. Warto dodać, że autor napisał tę książkę w 1932 roku. Natomiast wydarzenia prezentują 2541 rok, gdzie sztuczne zapłodnienia, klonowania, narkotyki, niezobowiązujący seks są na porządku dziennym. Dodatkowo bohaterowie na słowa jak rodzice, mama czy tata reagują z wielkim oburzeniem.


Mam ogromny problem z ocenieniem tej pozycji. Nie ukrywam, że początek był naprawdę ciężki do przejścia i martwiłam się, że tak będzie już do końca. Jednak potem znacznie lepiej się czytało, było więcej dialogów, a mniej naukowych informacji, które brzmiały nieco abstrakcyjnie. Są fragmenty, które intrygują, ale są też takie, które wręcz nudzą.


Muszę przyznać, że doceniam wizję autora na ten „idealny świat”, który został ukazany w sposób niezwykle realny, co jest właśnie niepokojące. Chociaż nie jest to idealna pozycja, mnie nie zachwyciła, miejscami była bardzo nierówna. Ponadto ciężko polubić bohaterów tej książki, ale w sumie to z drugiej strony nic w tym dziwnego, ponieważ zachowują się tak, jak ich uczono od najmłodszych lat. Zatem bohaterowie oraz fabuła nie są mocną stroną tej pozycji, to wykreowany przez autora świat jest.

♥ Julia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz